Úvod  »  Novinky  »  Podporujeme četbu knih  »

Podporujeme četbu knih

Uvědomujeme si, jak je důležité, aby byly děti od útlého věku vedeny k četbě knih, která je pro jejich vývoj velmi důležitá. A co všechno pro podporu kladného vztahu k četbě a knihám děláme?

1. Čteme dětem nahlas

Ve školce i družině paní učitelky a paní vychovatelky dětem každý den čtou. Vybírají četbu vhodnou pro danou kategorii dětí a o knížkách si také společně povídají. Ve škole pak děti v rámci čtení nebo literární výchovy čtou nahlas svým spolužákům.

2. Navštěvujeme knihovnu

Děti z družiny chodí s paní vychovatelkou pravidelně do knihovny, kde si půjčují knihy a také si o nich povídají. Společně s místní knihovnou pořádají paní učitelky z prvního stupně také projektový den Moje oblíbená kniha.

3. Soutěž Čtenář na jevišti

Letos poprvé jsme se zúčastnili soutěže Čtenář na jevišti, ve které jsme zpracovali text Karla Poláčka Bylo nás pět a formou scénického čtení jej předvedli porotě. Vítězství nám uteklo jen o fous, snad to vyjde příští rok. Více informací o této soutěži najdete ve starším článku na našem webu, kde si můžete pustit i soutěžní video.

4. Soutěž Rosteme s knihou

Již poněkolikáté se žáci šestého ročníku účastní soutěže, ve které má celá třída za úkol přečíst pět knih. Poté se společně utkají s dalšími školami, když vyplňují online test s otázkami ze zadaných knih. Moc držíme palce letošnímu šestému ročníku.

5. Návštěva souboru LISTOVÁNÍ

Již v dubnu nás navštíví divadelní soubor Listování, jehož posláním je formou scénického čtení zpracovat knihy pro děti a dospělé. Tímto způsobem děti i dospělé motivují k přečtení dané knihy. Soubor vede známý herec Lukáš Hejlík, kterého jistě znáte z televize.

6. Čtenářské deníky

Žáci druhého stupně mají každoročně za úkol přečíst určitý počet knih, které poté zpracují dle návodu do čtenářského deníku. Tento úkol neslouží pouze k rozvoji vztahu ke knihám, ale také k ulehčení práce na středních školách.

7. Projekt Čtení pomáhá

Žáci osmých a devátého ročníku se zapojili do projektu Čtení pomáhá. Jedná se o charitativní projekt, ve kterém je spojeno potěšení ze čtění knih s pomocí druhým. Žáci se registruji na www.ctenipomaha.cz, vyberou si knihy, které přečetli a odpoví na zadané otázky. Pokud odpoví správně, získají 50 Kč, které mohou věnovat na charitu. K dnešnímu dni naše škola přispěla částkou 4850 Kč. Budeme rádi, když se zapojíte i vy. Registrace je jednoduchá. Nezapomeňte se přihlásit za naši školu a potvrdit také, že chcete soutěžit s Albatrosem. Máte možnost každý měsíc vyhrát poukázku na knihy a až do května 2015 budete také sbírat body pro naši školu.

8. Projekt Čteme prťatům

Od března 2015 bude probíhat projekt, kterého se zúčastní žáci osmých a devátého ročníku. Tito žáci budou rozděleni do dvojic a každý týden půjde jedna dvojice předčítat zadaný text dětem do školky. To se jim to bude hned lépe usínat.

Tyto a další aktivity pomáhají vést naše žáky k četbě knih. Zapojte se i vy a čtěte si se svými dětmi.