Základní škola a Mateřská škola Žalany
Úvod  »  Školní jídelna

Školní jídelna

15.12.2017 PŘIPRAVÍME STRÁVNÍKŮM ČOČKU S KUŘECÍMI MEDAJLONKY A RESTOVANOU ZELENINKOU.
ZA MOC PĚKNÝ RECEPT DĚKUJEME PANÍ UČITELCE MÍŠE LACHMANOVÉ :-) :-) :-)
TĚŠÍME SE NA DALŠÍ  PĚKNÉ TIPY TAKÉ OD VÁS RODIČŮ A STRÁVNÍKŮ :-) !!!

VÁŽENÍ RODIČE, MILÍ STRÁVNÍCI.
OMLOUVÁME SE, ZA ZMĚNY V JÍDELNÍM LÍSTKU KTERÉ JSOU BOHUŽEL NUTNOSTÍ NA ZÁKLADĚ ŠPATNÉ DODÁVKY POTRAVIN :-(

Po - Kučecí bulgureto, zelný salát, koláček
Út - Vepřové kostky v mrkvi, brambory, ovoce
St - Karbanátky ze zeleného hrachu, bramborová kaše, mrkvový salát
Čt - Hovězí cikánská pečeně, houskové knedlíky, ovoce
Pá - Kuře maso sweet end sour, rýže jasmínová, ovoce

Děkujeme za pochopení a přejeme všem pohodové dny :-)

Naše školní jídelna je zapojena do projektu "ŠKOLA PLNÁ ZDRAVÍ" Na základě správného plnění požadavků na kvalitu a pestrost jídla jsme obdržely malé dárečky. Rádi bychom je dětem předali. Rozhodli jsme se tedy, že vyhlásíme soutěž O NEJLEPŠÍ ZDRAVÝ RECEPT. Děti mohou své recepty i s obrázkem který namalují ( může být také fotografie) předat paní vedoucí školní jídelny. Soutěž bude probíhat od 1.12.2017 do 15.12.2017.
S nejlepším svědomím a vědomím po té recepty vyhodnotíme a vyhlasíme vítěze  dne 22.12.2017
Tři nejlepší recepty jídelna zařadí do svého jídelníčeku a nabídne ostatním strávníkům :-)

Kategorie:
1-3 třída
4-5 třída
6-9 třída

Dne 22.11.2017 připravíme dětem k obědu KARBANÁTKY ZE ZELENÉHO HRACHU. Snažíme se hledat stále nové receptury na toto téma. Rády bychom je dětem nabídly i v jiné formě nežli je zvykem. Doufáme, že se nám podaří naše malé strávníky uspokojit :-)

Dne 19.10.2017 probíhá na naší škole projektový den - Nedáme se. Školní jídelna si tedy připravila zajímavý a netradiční oběd z Třeboňského kapra.
Je to velmi chutné maso. Bez zápachu rybiny a zbavené kostí.  Cílem je ukázat našim strávníkům, že ryba z našich krajů se dá upravit různými způsoby :-)
Přikládám  fotografii pokrmu  ZDE
Letáček o kapřím masu  ZDE

OZNÁMENÍ:

BEZHOTOVOSTNÍ PLATBU ZA STRAVNÉ JE MOŽNÉ PROVÁDĚT POUZE NA ZÁKLADĚ PODEPSANÉ PŘIHLÁŠKY KE STRAVOVÁNÍ.

Více informací o soli naleznete ZDE

Vážení rodiče.
Ráda bych Vás informovala o tom, že naše školní jídelna začala snižovat obsah soli v pokrmech, a to již v průběhu uplynulého školního roku 2014/2015. V současné chvíli ve snižování soli stále pokračujeme.
Rozhodli jsme se tak na základě mého absolvování kurzu "Dietní stravování a alergeny", na němž bylo jako jedno z hlavních témat rozebíráno právě téma "Sůl ve školní jídelně".
K dochucení a ozvláštnění pokrmů používáme různé druhy bylinek, například bazalku, pažitku, petrželku, oregáno, šalvěj, provensálské koření, rozmarýn atd.

Na jídelních stolech se neobjevují slánky k dosolování pokrmů, žákům je vůbec nenabízíme.

Ráda bych zmínila, že součástí oběda je několik druhů nápojů, žáci si mohou vybrat nápoj mléčný, nemléčný slazený, čistou neslazenou vodu obohacenou čerstvým pokrájeným citronem nebo limetkou. V době, kdy je na trhu dostupná máta, též do nápojů přidáváme.

Zeleninové saláty dochucujeme kapkami citronu, limetky a přidáním olivového oleje. Nepoužíváme tedy vždy klasickou zálivku : sůl, cukr, ocet.

Snižování soli se nám daří velmi úspěšně, jelikož jsme začali pozvolna tak, aby úbytek soli nezaznamenali strávníci jako prudkou změnu v ochucení pokrmů.

Pokud byste měli zájem snižovat sůl i ve vlastní kuchyni :-), ráda Vám zodpovím veškeré dotazy s tím související.
Kitnerová Lenka, vedoucí školní jídelny.

Školní jídelna stravuje děti a žáky Základní školy a Mateřské školy Žalany. Předností naší školní kuchyně je zdravá, pestrá a vyvážená strava přispívající ke zdravému vývoji dětí a zdravému životnímu stylu. Vaříme podle zásad zdravé výživy a dbáme na šetrnou technologickou přípravu jídel.

Fotografie školní jídelny:

zs zalany vzp