Úvod  »  Novinky  »  Projekt Edison  »

Projekt Edison

V týdnu 29.2. - 4.3. 2016 na naší škole proběhl mezinárodní projekt Edison. Naši školu navštívilo 5 stážistů, kteří na naší škole reprezentovali své země. Jednalo se o studenty z Egypta, Indonésie, Číny, Gruzie a Ukrajiny. Vzhledem k nemoci nepřijela studentka z Turecka a velmi brzy nám také ulehla studentka z Ukrajiny.

Stážisti celý týden navštěvovali jednotlivé třídy prvního a druhého stupně, kde představili své země, jejich geografické, politické a sociální podmínky, hovořili o zvycích a tradicích, seznámili žáky se zajímavostmi svých domovů. S žáky si také zahráli hry, nechali si vysvětlit některé záludnosti českého jazyka, malovali jim jejich jména v různých řečích. Dvakrát navštívili také mateřskou školu, kde se zapojili do dopolední činnosti.

Konverzace probíhala v angličtině, stážisti měli k dispozici 12 vybraných žáků z 9. ročníku, kteří jim byli po celou dobu k dispozici. Velmi zajímavé bylo zjištění, že aktivnější jsou žáci prvního stupně, přestože mají mnohem nižší jazykovou vybavenost.

V odpoledních hodinách byl pro stážisty připraven bohatý program, navštívili například Doly Bílina, infocentrum elektrárny Ledvice, vyzkoušeli si, jak žili šlechtici na zámku Nelahozeves, prohlédli si Teplice a ochutnali typicky česká jídla.

Přestože se jednalo o velmi náročný týden, považujeme projekt za přínosný pro obě strany. Získali jsme nové kontakty a přátelství, vyzkoušeli si angličtinu v praxi, někteří snad pochopili, že učit se jazyk je opravdu potřeba a v neposlední řadě jsme v praxi poznali země, o nichž občas ani nevíme, kde přesně leží.

Velké poděkování patří všem učitelům, kteří se ochotně přizpůsobili všem změnám, žákům z devátých ročníků, kteří se velmi snažili, přestože jim chvílemi nebylo do smíchu, hostitelským rodinám, které se o studenty příkladně postarali (speciální poděkování patří panu Sasovi, který se postaral o nemocnou dívku z Ukrajiny), paní učitelce Jurčíkové, která projektu věnovala spoustu volného času a všem stážistům.

Fotky z projektu si můžete prohlédnout na školním facebooku.